Türkiye Cumhuriyeti

Bern Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Büyükelçi Sayın Mehmet T. Gücük'ün Mesleki Eğitim Konusundaki Mesajı , 30.04.2015

“EĞİTİM GELECEĞİMİZDİR” 

SEVGİLİ GENÇLER, DEĞERLİ VELİLER; 

Çocuklarımızın eğitimi amacıyla büyük fedakarlıklar yapan ailelerin, kurumsal olarak eğitimi gerçekleştiren ve her zaman işbirliğine açık oldukları bilinen okul yönetimi ve öğretmenler ile genel ve mesleki eğitim ve varsa sorunların çözümü konularında yakın temasta bulunmaları önemli bir gereksinimdir. 

İsviçre Mesleki Eğitim Danışma Merkezi (Berufsinformationszentrum – BIZ) internet sitesinde (www.berufsberatung.chmesleki eğitim çağına gelen gençler için eğitime başlamadan önce yapmaları gereken hazırlığa yer verilmektedir.

Mesleki eğitim çağındaki gençlerimizin, meslek danışmanları (Berufsberater) ile görüşmeden önce, başarılı meslek eğitimi yapmış tanıdıkları ile başarı öyküleri hakkında görüşme yapmaları; Mesleki Eğitim Danışma Merkezi internet sitesinde yer alan ilgi duyabileceği mesleklerin listesini ve bu mesleklerin tanıtımlarını incelemeleri; çıraklık eğitimi; orta öğretim, lise veya meslek lisesi mezuniyetleri hakkında bilgi almaları ve meslek danışmanından randevu alarak görüşme yapmaları faydalı olacaktır.  

MESLEK EĞİTİMİ YAPMA ÇAĞINA GELEN BİR GENÇ OLARAK MESLEKİ EĞİTİME GEÇİŞTE ATACAĞIM 7 ÖNEMLİ ADIM NEDİR?

1. Öncelikle hangi mesleğe ilgi duyduğumu ve bireysel olarak hangi güce ve yeteneğe sahip olduğumu öğrenmem gerekir.

2. Meslekleri ve mesleki eğitim alanlarını çok iyi tanımalıyım.

3. Mesleklerin ve  mesleki eğitimin gerektirdiği şartlarla bireysel gücümü ve yeteneğimi mukayese etmeliyim.

4. Benim için ilgi  çekici olan meslekleri çok iyi tespit etmeliyim. Gerektiğinde meslekleri uygulamalı olarak öğrenme (Schnupperlehre) yoluyla tanımalıyım.

5. Benim için hangi mesleklerin ve hangi okulların mümkün olduğunu tespit ederek, karar almalıyım.

6. Bir meslek eğitim yeri veya bir okul aramaya ilişkin kararımı kesinleştirmeliyim.

7. Kendimi bir mesleki eğitime veya okula hazırlamalıyım.

Okul aile birliklerimiz ve derneklerimiz, bulundukları Kantonların Mesleki Eğitim Danışma Merkezi (Berufsinformationszentrum – BIZ) meslek danışmanlarından (Berufsberater), gençlerimize ve velilere yönelik bilgilendirme toplantısı yapılmasını talep edebilmektedirler.  

Gençlerimize ve ailelerine olduğu kadar, sivil toplum kuruluşlarımızın da genel ve meslek eğitimi konusundaki duyarlılık, azim ve katkılarına güveniyoruz.

Okul aile birliklerimizin ve derneklerimizin talepleri sözkonusu olduğunda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşavirliğimiz Mesleki Eğitim Danışma Merkezi ile yapılacak müşterek çalışmalarla sizlere yardımcı olmaya hazırdır. 

Saygılarımla.