Türkiye Cumhuriyeti

Bern Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

26 Kasım 2014 Tarihinde Jüdische Allgemeine Gazetesinde Yayımlanan "unutulan Kurtarıcı-philipp Schwartz" Haberin Özet Çevirisi Ve Haberin/gazetenin Internet Linki , 02.12.2014

                                                           Jüdishe Allgemenie, 26 Kasım 2014

Frankfurt Goethe Üniversitesi Musevi kökenli Alman patolog ve eski profesörü bir anıtla onore etti

 Kendisinin ve yüzlerce meslektaşının karşı karşıya kalacağı çıkmaz yolu erken gören, Prof. Dr. Philipp Schwartz, Musevi kökenlerinden dolayı Frankfurt'u terk etmiş, Zürih'te kurduğu bir yardım organizasyonu sayesinde Almanya, Avusturya ve  Böhmen'den gelen 2600 akademisyenin Nazilerden kaçmasına ve çoğunun İstanbul Üniversitesi'nde iş bulmasına yardımcı olmuştur. Bu uzun yıllar bilinmemiş bir Alman-Musevi-Türk hikayesidir.

İlk kez Frankfurt Üniversitesi kampüsüne ayak basan Prof.  Dr. Schwartz'ın kızı Susan Frenz-Schwartz konuşmasında özetle, babasının da bu günü yaşamasını arzu ettiğini belirtti.  83 yaşındaki Susan Frenz-Schwartz, babasının kaçmalarına ve güvenli bir ülkede iş bulmalarına yardımcı olduğu şahsiyetlerin isimlerinin ve babasının fotoğrafının bulunduğu anıtı gördüğünde çok duygulandığını, Türkiye'de çocukluğunu mutlu bir şekilde geçirdiğini ve orada kendisini 'evinde' hissettiğini ifade etti.

Törene katılan Türkiye'nin Frankfurt Başkonsolosu Ufuk Ekici konuşmasında, Philipp Schwartz'ın Türkiye'de yıllar boyunca unutulmadığını, kendisinin ve kurtardığı bilim adamlarının 'yeni Türkiye'nin şekillendirilmesinde büyük paylarının' olduğunu, Türkiye'nin ve devlet kurucusu Atatürk'ün 1933-1945 yılları arasında işine son verilmiş 300 Alman bilim adamı, sanatçı ve siyasetçiyi kabul ettiğini kaydetti.

Gerek Philipp Schwartz'ın kızı Susan Frenz-Schwartz, gerek Schwartz'ın kurtardığı bilim adamı Alfred Heilbronn'un oğlu Kurt Heilbronn yaptıkları konuşmalarında, her ikisinin de psikoloji okumuş olmasının nedeninin travmatik bir tecrübe yaşamış olduklarından kaynaklandığını ve Philipp Schwartz'ın geç de olsa anılmasının önemli bir işaret olduğunu ifade ettiler.

                     

http://www.juedische-allgemeine.de/article/view/id/20856