Türkiye Cumhuriyeti

Bern Büyükelçiliği

Büyükelçilik Tarihi ve Önceki Büyükelçilerimiz

Osmanlı dönemindeki ikili ilişkiler 1898 yılında Cenevre'de bir konsolosluk açılması ile başlamış, bunu 1900 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun Brüksel’deki Elçisinin İsviçre nezdinde görevlendirilmesi takip etmiştir. 1915 yılından itibaren Bern’de mukim bir Osmanlı Elçisi görev yapmaya başlamıştır.

 

Osmanlı İmparatorluğu’ndan Cumhuriyete geçiş sırasında ilişkiler kopmamış ve 1 Kasım 1922 tarihinden itibaren Türkiye adını kullanmaya başlayan Bern’deki Elçilik, Cumhuriyetin ilanından sonra Maslahatgüzar seviyesinde resmen faaliyetine başlamıştır. Cumhuriyet dönemindeki ilk Elçi Mehmet Münir Ertegün, güven mektubunu 1 Ekim 1925 tarihinde sunmuştur. İsviçre ülkemizdeki ilk temsilciliğini 1928 yılında (İstanbul’da bir Elçilik), Ankara’daki misyonunu (1957’ye kadar Elçilik) ise 1934 yılında açmıştır.

 

Türkiye-İsviçre ikili ilişkileri 1925 tarihli “Dostluk Anlaşması” temelinde sürdürülmektedir.

 
Fuat Selim Bey
Büyükelçi
01.01.1915-01.01.1919
Reşat Halis Bey
Büyükelçi
01.01.1919-
Cevat Bey
Büyükelçi
01.01.1919-01.01.1922
Ahmet Rüştü Demirel
Büyükelçi
01.01.1923-17.06.1924
Refik Birgen
Büyükelçi
17.06.1924-23.03.1925
Mehmet Münir Ertegün
Büyükelçi
23.03.1925-24.04.1929
Cemal Hüsnü Taray
Büyükelçi
31.10.1930-23.03.1936
Vasfi Menteş
Büyükelçi
19.08.1936-19.10.1942
Yakup Kadri Karaosmanoğlu
Büyükelçi
03.11.1942-30.09.1949
Yakup Kadri Karaosmanoğlu
Büyükelçi
29.05.1951-13.07.1954
Faik zihni Akdur
Büyükelçi
12.10.1954-02.10.1957
Fahreddin Kerim Gökay
Büyükelçi
30.11.1957-14.07.1960
Zeki Kuneralp
Büyükelçi
16.08.1960-07.01.1964
Adnan Kural
Büyükelçi
08.04.1964-04.07.1965
Nejad Kemal Kavur
Büyükelçi
09.07.1965-26.12.1966
Necmettin Tuncel
Büyükelçi
27.12.1966-16.07.1969
Cemil Vafi
Büyükelçi
31.07.1969-13.07.1972
Suat Bilge
Büyükelçi
29.09.1972-26.12.1979
Doğan Türkmen
Büyükelçi
27.12.1979-01.01.1984
Özdemir Yiğit
Büyükelçi
01.01.1984-01.01.1986
Haydar Saltık
Büyükelçi
01.01.1986-01.01.1989
Behiç Hazar
Büyükelçi
01.01.1989-01.01.1992
Aydın Yeğen
Büyükelçi
01.01.1992-01.01.1993
Kaya Toperi
Büyükelçi
01.01.1993-01.06.1993
Rıza Türmen
Büyükelçi
01.01.1995-01.01.1996
Taner Baytok
Büyükelçi
01.01.1996-01.01.1998
Erdal Tümer
Büyükelçi
16.11.1998-01.08.2000
Metin Örnekol
Büyükelçi
15.08.2000-16.11.2004
Alev Kılıç
Büyükelçi
20.11.2004-14.06.2009
Mustafa Oğuz Demiralp
Büyükelçi
09.10.2009-16.07.2010
Tanju Sümer
Büyükelçi
01.08.2010-31.07.2014
Mehmet Tuğrul Gücük
Büyükelçi
01.08.2014-02.08.2016
İlhan Saygılı
Büyükelçi
14.11.2016-