Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun T G R T Haber Kanalına Verdiği Mülakat, 5 Ağustos 2016, Ankara

Bern Büyükelçiliği 08.08.2016

BATUHAN YAŞAR- Merhabalar, tekrar TGRT Ankara Stüdyolarındayız. Darbe sonrasındaki gelişmeleri konuşmaya devam ediyoruz. Stüdyomuzda şu an çok önemli bir konuğumuz var, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu.

Efendim, hoş geldiniz yayınımıza.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Hoş bulduk, iyi yayınlar.

BATUHAN YAŞAR- Sayın Bakan, bakıldığı zaman size sorulacak çok soru var. Ama ben Avrupa Birliği penceresinden başlamak istiyorum -gerçi içeriğe yönelik sorularımız da var ama- Avrupa Birliği’yle ilgili olarak; öncelikle Türkiye’yi neden bu kadar yalnız bıraktılar? Dün Jagland’ın aslında bu bağlamda konuşmak üzere bir açıklaması vardı. Jagland diyor ki; bir taraftan Avrupa Birliği Türkiye’ye kapılarını kapatmamalı. Bir sonraki cümlesine de idamla başlıyor ve Türkiye hiçbir zaman Avrupa Birliği üyesi olamaz diyor. Burada çok ciddi bir tenakuz var, hem öyle-hem böyle, ne olacak bu konu?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Maalesef Avrupa Birliği zaten özellikle son 10 yılda Avrupa halklarının ve çevresinin sorunlarına karşı yetersiz kalmıştır. Kendi içinde entegrasyon politikaları başarısız olmuştur. Bir birlik olma yönündeki attığı adımlar tam anlamıyla hedefe ulaşamamıştır ve bunun sonucunda da İngiltere ayrılmıştır. Ayrıca, Avrupa’nın komşuluk politikası, doğu politikası, dış politikası, genişleme politikası da son derece başarısızdır. Niye? Bir vizyon eksikliği var. Yani Avrupa Birliği küresel bir aktör olmak için ne yapması gerektiğini bilmiyor.

İkinci problem; Avrupa’da çok ciddi bir ırkçılık var. Yabancı düşmanlığı, göçmen düşmanlığı ve İslam karşıtlığı her geçen gün artıyor. Hiç kimsenin sesi çıkmıyor ama aynı şekilde antisemitizm, yani Musevi-Yahudi karşıtlığı da çok güçlü. Yani Avrupa’da kendisinden olmayan her şeye karşı bir nefret var ve maalesef bu akımlar sebebiyle Avrupa’da popülizm sağduyunun, aklın önüne geçmiştir, gerçeklerden uzaklaşmaya başlamıştır. Her geçen gün ırkçı partilerin desteğinin arttığını gören diğer partiler, uluslararası kuruluşlar ve daha da önemlisi medya gerçekten popülizme kapılmış durumdalar ve o yüzden gerçekleri bile göremiyorlar. İslam karşıtlığıyla beraber Türk karşıtlığı da had safhaya ulaştı çünkü Avrupa ülkelerinde Müslüman olarak en çok yaşayanlar Türkler. Dolayısıyla Türk karşıtlığıyla İslam karşıtlığını da birleştirdiler.

BATUHAN YAŞAR- Atbaşı gidiyor o zaman orada.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Tabii başka sebepler de var. Türkiye’nin büyümesini, daha bağımsız ve çok yönlü dış politikasını çekemeyenler de var. Türkiye’nin ikinci sınıf bir ülke gibi muamele edildiği zaman bunu kabul etmediğini de görüyorlar. Mesela biz artık Avrupa Birliği’nin bazı açıklamalarına katılmıyoruz, Rusya’ya karşı yaptırımlarına da katılmadık. Yanlış bir şey varsa katılmıyoruz, doğruysa katılıyoruz. Müzakere eden aday bir ülke olarak deklarasyonuna da katılıyoruz. Tüm bunlar ciddi bir Türkiye karşıtlığı oluşturdu Avrupa’da.

Normal şartlarda insan hakları, özgürlükler, demokrasi ve fikir özgürlüğü konusunda medyanın herkesten daha duyarlı olması lazım. Bugün Avrupa’daki medya göçmenlerin hakları ve diğer konularda maalesef tarafsızlığını yitirmiştir, objektifliğini yitirmiştir, tamamen yanlıdır ve kullanılmaktadır. Yani kim ağır basarsa, her konuda maddi-manevi onun yanında yer almaktadır ve tüm bu akımları da ciddi bir şekilde desteklemektedir, kışkırtmaktadır. Avrupa ülkelerinin çoğunda da medya özgür değildir, hele hele Almanya’da hiç özgür değildir. Sağ-sol, değişik görüşlerdeki tüm gazetelere bakın; tamamen aynı manşetler, aynı başlıklar. Bunlar tamamen bir kontrol mekanizmasından idare ediliyor. Çok iddialı bir şey söylüyorum ama doğru.

BATUHAN YAŞAR- Çok iddialı bir şey söylüyorsunuz.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Evet, çok iddialı bir şey söylüyorum ama doğru. Bakın, hiçbir zaman biraraya gelmeyen gazetelerin bile Türkiye konusunda, Cumhurbaşkanımız konusunda tamamen aynı kelimelerle, aynı cümlelerle başlık atmaları ve haber yapmaları tesadüf değildir, biz bunu biliyoruz. Dolayısıyla maalesef tüm bunlar Avrupa’daki siyasetçilerde de bir zemin kayması yaşattı. İşte Juncker bir öyle söylüyor, bir böyle söylüyor.

BATUHAN YAŞAR- Kendi içerisinde de bir cümle öncesi farklı, bir cümle sonrası farklı. Siz de çok net ifade ettiniz ve dediniz ki; Eğer siz vize serbestisini onaylamazsanız biz de geri kabul anlaşmasını bozacağız.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Şimdi onlar diyor ki, düşünüyor ki; biz istediğimizi uygularız, istediğimizi uygulamayız, Türkiye bize muhtaç, Türkiye anlaşmaları uygulamak zorundadır. Ama biz kimseye muhtaç değiliz, böyle bir anlayış olmaz, böyle bir ortaklık da olmaz. Ortaklık güvene ve eşitliğe dayalı olmalı. Birisi birinci sınıf, diğeri ikinci sınıf olamaz. Biz de ne diyoruz; her zaman eşit ve onurlu bir üye olmak isteriz, bir sığıntı gibi olmak istemeyiz. Tüm bunlar maalesef bir zemin kayması yaşattı. Juncker’le biz oturduk ve göç, vize serbestisi, kaçak göçün önlenmesi gibi konularda anlaşma yaptık. Metin üzerinden paragraf paragraf, çatır çatır müzakere yaptık

BATUHAN YAŞAR- Şu anda Türkiye bunları birebir uyguluyor.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Uyguluyor. İki gün sonra Juncker’in son derece negatif bir açıklaması oldu. Sonra oradaki sağduyulu dostlarımıza sordum, dedik ki; bunlar Avrupa’daki bu popülizm ve Türkiye karşıtlığına yenildi. Schulz için de aynı şeyi söyledim. Yani açık açık söylüyoruz bunları. Bunları söyleyince de bizi tehdit ediyorsunuz diyorlar. Hiç, alakası yok. Ortada bir anlaşma varsa ya iki taraf da hepsini uygular ya da iki taraf da bir kenara koyar.

BATUHAN YAŞAR- Bundan geri adım yok değil mi?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Evet, kesinlikle böyle, geri adım yok. Onlar istediğini yapacak, biz onlar ne derse uyacağız; böyle bir Türkiye yok artık. Bunu anlamaları gerekiyor, bunları söylüyoruz. Türkiye ya da bölgedeki tüm sorunların sebeplerinde de -yani Ukrayna’da yaşanan sorunlar- hep Avrupa Birliği’nin yanlış yaklaşımları, yanlış politikaları ve öngörüsüzlüğü var.

BATUHAN YAŞAR- Ukrayna’yı da ortada bıraktılar.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Ukrayna’yı da ortada bıraktılar, Ukrayna’yı tek taraflı bir seçim yapmak zorunda da bıraktılar. Rusya da o zaman baskı yaptı ve ya beni seçeceksin dedi, Avrupa Birliği de ya beni seçeceksin dedi. Oysa Rusya iki tarafla da, şu anda bizim yaptığımız gibi dengeli dış politika izleyebilirdi. Ama buna müsaade etmediler, Ukrayna’nın da gücü o kadardı, direnemedi. Dolayısıyla Ukrayna’nın başına bunlar geldi. O nedenle Avrupa Birliği’nin bu tutumu maalesef kabul edilemez. Tamam Türkiye karşıtlığı var, tamam İslam karşıtısınız ancak bu da artmış. Hani siz demokrasinin beşiğiydiniz, savunucusuydunuz? Hani Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü temelinde kurulmuştu? Avrupa Konseyi Genel Sekreteri geldi, çok güçlü destek verdi.

BATUHAN YAŞAR- Jagland.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Evet, Jagland. Daha önce de gelmek istiyordu, ama işte YAŞ toplantısı vesaire.

BATUHAN YAŞAR- Herhalde bir tek o Türkiye’nin yanında gibi görünüyor.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Esasen açıklamalarına bakarsanız, gerçek, objektif şekilde Avrupa’nın Türkiye’deki durumu anlamadığını ve anlamak istemediğini de söyledi. Biz yıllardır bu FETÖ örgütünü anlatmaya çalıştık, özellikle 17-25 Aralık sonrasında. Stefan Füle -o zamanki Genişlemeden Sorumlu Komiser- son raporunda, Türkler böyle söylüyor diye bir paragrafa yer verdi. Biz de siz hiç sormuyorsunuz, bu nedir dedik. Size anlatıyoruz; bakın Oda TV’nin bünyesindeki gazetecileri, Nedim’i, diğerlerini hapse atan bunlar, bunlar tuzak kurdu diyoruz. Sizin gazeteci dediklerinizin de bunlar hakkındaki açıklamaları belli. Gazetecilik, başka suçlardan muaf olmak anlamına gelmez, veya suç işlediği zaman yargıdan muaf olduğu anlamına da gelmez gibi açıklamalar yaptık. Ayrıca, bu gazeteciler onlar hakkında sahte delil üretti diyoruz. Şimdi bu gazetecilik mi, sahtecilik mi?

BATUHAN YAŞAR- Ne diyorlar?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Yıllardır anlatıyoruz, sorun burada, anlamak istemiyorlar.

BATUHAN YAŞAR- Ama efendim, para almışlar. Mesela İngiltere Dışişleri Bakanı da konuşuluyor. Türkiye aleyhine hazırlanan raporlar, verilen milyon poundlar, milyon dolarlardan bahsediliyor.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Avrupa Parlamentosunda da vardı.

BATUHAN YAŞAR- FETÖ, parayı bastırıp Türkiye aleyhtarı bir raporu çok rahat çıkartıyor mu?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Avrupa Parlamentosunda da vardı ve kimler olduğunu biliyoruz. İngiltere’den ve bazı ülkelerden…

BATUHAN YAŞAR- O isimleri biliyorsunuz değil mi?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Biliyoruz. Hizmet hashtagiyle sürekli destek verenlere bakın. Hepsi onların karakaşına, kara gözüne hayran değiller, hepsi çıkar peşinde.

BATUHAN YAŞAR- 232 senatörün satın alınması, bunu biz demiyoruz; bunu Washington Post yazdı.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Onların kampanyalarına destek verdiler, şimdi de adaylara destek veriyorlar. Hizmet adı altında milletin duygularıyla oynayarak çıkar sağladılar.

17-25 Aralık öncesi biz de yurt dışına gidince onların okullarına yardım edelim diyorduk, çünkü milletimiz gibi biz de, hepimiz onların hizmet yaptığını düşünüyorduk. Hain olduklarını esas olarak 17-25 Aralık’ta gördük. Fakat yurt dışında hem çıkar sağlıyor, hem Türkiye karşıtlığı yapıyorlar. Maalesef Avrupa Birliği ve üye ülkeleri demokrasi konusunda sınıfta kaldı. Bundan sonra bize demokrasi dersi veremezler.

BATUHAN YAŞAR- “Bizim çocuklar başaramadı” der gibi, Jagland’i saymıyorum, ama bir tane bir ziyaret bile olmadı.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Üzüldüklerini görüyoruz. Darbeyi kınama küçük, iki paragrafla, Türkiye karşıtlığı ise 100 paragrafla yazılmış. Avusturya Başbakanı’nın açıklamasını gördünüz değil mi?

BATUHAN YAŞAR- Twitter’dan çok ciddi bir atışmanız da oldu.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Dışişleri Bakanı’yla oldu.

BATUHAN YAŞAR- Evet, Dışişleri Bakanı’yla.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Benim Alman gazetesiyle yaptığım mülakattan sonra ültimatomu reddediyoruz demiş.

BATUHAN YAŞAR- Hatta “Mevlüt Çavuşoğlu bize ültimatom vermesin” diyor.
DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Biraz önce zihniyetin bu şekilde olduğunu söyledim. Kendileri istediklerini söylerken, bizden cevap ya da yorum geldiği zaman, bunları ültimatom olarak görüyorlar.

BATUHAN YAŞAR- Siz efendim, Avusturya’ya veya Avusturya Dışişleri Bakanına ültimatom mu verdiniz?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Hayır.

BATUHAN YAŞAR- Çok mu sertti?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Hayır, Ben Alman gazetesine mülakat verdim. Eğer vize serbestisi olmazsa diğer anlaşmalar ne olur dedi. Ben de, hepsini birlikte uygulamak için bu anlaşmaları imzaladık, ya hepsi uygulanır, ya da hepsi bir kenara bırakılır dedim. Son derece sade bir cevap verdim. Burada tehdit de yok, ültimatom da yok. Ama onlar alışık değil böyle şeylere, ya hep-ya hiç.

BATUHAN YAŞAR- Acaba dedim, sert miydiniz?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Gazeteci, aynen sizin sorduğunuz gibi soru sordu, ben de sade bir şekilde Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı olarak cevabımı verdim, yine veririz, bunlardan korkmayız.
Şimdi Avusturya Başbakanının yaptığı açıklamayı gördünüz.

BATUHAN YAŞAR- Evet, gördük.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Birbirinden çirkin cümleler kullanıyor, her şeyden önce bunların hepsini reddediyoruz. Neymiş efendim, müzakerelerin durması lazım vesaire. Zaten Avusturya her zaman bir projenin parçasıdır, önce ona yaptırırlar ve söylettirirler, sonra başkalarına…

BATUHAN YAŞAR- Türkiye karşıtlığında ve aleyhtarı açıklamalarda her zaman Avusturya ön plana çıkar değil mi efendim?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Doğru. Şimdi burada daha çirkin olan, Avusturya’da yaşayan halkımıza, yani Türk halkına radikal diyor. Çok açık söylüyorum, yalan söylüyor. Viyana’da Dışişleri Bakanı Sebastian’a sordum. Uluslararası Suriye Destek Grubu Toplantısı’ndan sonra daveti üzerine Bakanlığına gittim. ‘Avusturya’da radikal akımlara kapılan bir tane Türk var mı?’ Sebastian dedim. Yok dedi. Bir tane söyle dedim, yok dedi. Sözkonusu radikallerin nereden geldiğini söyledi. Dolayısıyla ilk olarak, Türklerle yakın işbirliği içinde çalışın dedim. Diyanet İşleri’yle, DİTİB’le çalışmaları gerektiğini söyledim. Türk halkı olarak radikal akımlara karşı olduğumuzu, İslam’ın ne anlama geldiğini çok iyi bildiğimizi, dolayısıyla iyi öğrettiğimizi ve DİTİB’le işbirliği yapılırsa Avusturya genelindeki radikal akımların da önüne geçilebileceğini belirttim. Kendisi de bunu kabul etti ve şu anda uygulamaları da bu yönde. Şimdi sen hangi hakla radikal Türkler diyorsun? Oradaki Türk vatandaşlarımıza hakaret ediyorsun. Ama dertleri başka, çünkü oradaki Türk vatandaşlarımız binlerce bayrakla Türkiye’ye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, oy kullandıkları seçime destek vermek için çıktılar ve bu durumdan rahatsız olanlar oldu.

İkincisi, Avusturya Başbakanı önce kendi ülkesine bakmalı, Avusturya’daki ırkçılığa, yani insan hakları ve tüm değerlere baktığımız zaman bunların düşmanı olan akımlardan bir tanesi ırkçılıktır, radikal ırkçılıktır. Ve bugün Avusturya radikal ırkçılığın başkentidir. Yıllar önce biliyorsunuz Haider seçildi ve onu zorla gönderdiler. Şimdi son seçimde kıl payı yani bir yüzde sıfır küsürlü bir oranla radikal aday, ırkçı aday seçimi kaybetti. Şimdi seçim iptal oldu ve niye iptal olduğunu bilmiyoruz. Mahkeme kararıdır ve biz karışmayız. Ama şimdi bu radikal adayın, ırkçı adayın seçilme ihtimali yüksek. Yani böyle bir ırkçı akıma kapılmış bir ülkenin bizim vatandaşlarımıza radikal demesi her şeyden önce bir ironidir, çelişkidir ve önce kendi ülkesine bakması gerekmektedir. Kendi ülkesindeki ırkçılığın önüne geçebilirse geçsin, mücadele edebilirse etsin, en azından bunun yanlış olduğunu söyleme cesaretini göstersin.

BATUHAN YAŞAR- Efendim, şimdi bu Avrupa Birliği konusunu bitirelim, kısa iki tane soru var. Jagland’le dün uzun bir görüşme oldu orada bize aktarmak istediğiniz önemli başlıklar var mı? Bütün bu olumsuzluklara rağmen olumlu bir şey arıyorum, o yüzden bu soruyu soruyorum.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Jagland her şeyden önce kişisel olarak önyargısız bir insan. Eski Norveç Başbakanı ve aynı zamanda Norveç’te uzun zaman görev almış Nobel Barış Komisyonunun da başkanıdır. Türkiye Avrupa Konseyi’nin kurucu üyelerindendir. Jagland Avrupa Konseyi’nin değerleri olan demokrasiyi, insan haklarını, hukukun üstünlüğünü objektif bir şekilde savunan bir insandır. Hiçbir ülkeye de önyargısı yoktur. Darbe girişimini öğrenir öğrenmez gece yarısından önce açıklama yapmıştır, sonra da beni aramıştır. Önce açıklama yaparak darbeyi kınamıştır, başkaları gibi kimin kazanacağını, kimin nereye doğru gittiğini beklememiştir.

BATUHAN YAŞAR- Beklemedi.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Beklemedi.

BATUHAN YAŞAR- Direkt yaptı.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Evet, direkt yaptı. Sonra gelmek istedi biz dedik ki, şu anda yoğun çalışmalar var, YAŞ var, o var bu var ve ondan sonra size en uygun zamanda randevuyu ayarlayacağız dedik, Çünkü gelmişken herkesle görüşmesi gerekiyordu. Muhalefetle, Sayın Cumhurbaşkanımızla, Sayın Başbakanımızla, bizimle, AB Bakanımızla, Adalet Bakanımızla, İçişleri Bakanımızla görüştü, güzel bir ziyaret oldu. Tüm partilerle görüştü. Bir şekilde ama’sız darbenin yanlış olduğunu söyledi. Hatta Türkiye’de darbe olsaydı Avrupa Konseyi’nin 1980 darbesinden sonra olduğu gibi üyeliği askıya alınacaktı dedi. İşte demokratik bir kurumdan beklediğimiz beklenen açıklama ve cevap budur, dürüstlük budur. Dolayısıyla, kendisine çok teşekkür ediyoruz. Biz Avrupa Konseyi’yle görüşmelerimizde de, bundan sonra birlikte çalışmaya devam edeceğimizi söyledik. İnsan Hakları Mahkemesi de Avrupa Konseyi’ne bağlıdır ve biz Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden 4000’den fazla dosyayı Türkiye’ye getirdik, şimdi bu tazminat komisyonunun kapsamını da genişletiyoruz. Türkiye’ye dosyaları getiriyoruz, vatandaşlarımızla kendi aramızda çözüm buluyoruz, hem devletle millet barışmış oluyor ve hem de mahkeme yerine bu işler kapatılmış oluyor. Buna benzer çok önemli projeler ve karşılıklı güvene dayalı çalışmalarımız var. Biz bu olağanüstü hal ilanından sonra, Fransa’nın yaptığı gibi, sözleşmenin 15. maddesiyle ilgili bazı kısıtlamalar koyduk. Ama şunu da söyledik: Jagland bir kere daha söyledik, yazılı da bildirdik, biz bu süreçte attığımız adımları ve yasal süreci sizlerle paylaşacağız. Avrupa Konseyi’yle ortaklık güvene dayalı ve şeffaf bir şekilde olur. Avrupa Konseyi Genel Sekreteri bir kaygısını veya bir eleştirisini dile getiriyorsa biz bu güvenden dolayı arkasında bir şey aramayız ve onun tereddüdünü giderecek, endişesini giderecek adım neyse ona da bakarız, bilgi de veririz, ama atılması gereken adım varsa bunu da ciddiye alırız, dikkate alırız ve bir eksiklik varsa bunu gideririz. Eksiklik var mı? Oluyor. Yani bazıları bunu suiistimal de ediyor, kurunun yanında yaşta yansın anlayışı oluyor, ama biz buna karşıyız. Cumhurbaşkanımız da karşı, hepimiz de karşıyız. Dolayısıyla, bu sürecin de adaletli olması gerekiyor. O yüzden kişilerle ilgili bazı ufak tefek hatalar da oluyor ama bunlar düzeltiliyor. Bunlar önemli değil ve basit şeyler. Ama geneline baktığımız zaman Türkiye’de kanlı bir darbe girişimi oldu ve bunun arkasında FETÖ var, askerin içinde, polisin içinde, yargının içinde hainler var. Bu konuda adımlar atılması ve temizlenmesi gerektiğini Jagland da zaten net bir şekilde söylemiştir ve kendisine teşekkür ediyoruz.

BATUHAN YAŞAR- Efendim, Avrupa Birliği’nden bir üst düzey ziyaret bekliyor musunuz? Türkiye’yle omuz omuza durma durumu var mı? Bu darbenin savuşturulması, demokrasi, özgürlükler, insan hakları anlamında bir başvuru veya bilgi geldi mi? Merkel’den, Hollande’dan?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Şimdi daha önce İngiltere Avrupa Birliği Bakanı geldi kendisiyle de görüştük. İngiltere, Hollanda, Orta Avrupa ülkelerinden, şu anda dönem başkanı Slovakya, sözkonusu ülkelerden Türkiye’yle yakın işbirliği içinde olma arzusu var, hatta hemen darbe sonrası ilk Pazartesi günü Brüksel’de Dışişleri Bakanları Konsey toplantısı vardı. İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson’la, Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders benim oraya davet edilmemi önermişler fakat maalesef bu gündeme bile getirilmemiş. Beni davet etselerdi biz giderdik, bilgi de verirdik, soruları net bir şekilde cevaplardık. Gizlimiz saklımız yok ve her türlü işbirliğine de her zaman hazırız, diyaloga hazırız. Şimdi Avrupa Birliği de bizimle temasa geçmek istediği zaman biz hayır sizinle temasa geçmek istemeyiz demeyiz. Ama dürüst olsunlar ve çifte standarttan uzak dursunlar ve gerçekleri anlamak istesinler. Biz onlara bugüne kadar olduğu gibi bu konuda da bilgiler verdik, tüm bilgileri, tüm detayları vermeye de hazırız yeter ki buna açık olsunlar.
BATUHAN YAŞAR- Efendim, süre hızlı geçiyor, ama biraz kısa yanıtlarla hızlı bir şekilde devam edelim. Efendim, “Üst akıl kim?” diye bir tartışma var. Siz “üst akıl”ın kim olduğunu düşünüyorsunuz? Bir gazeteci olarak, Fethullah Gülen’in avanelerinin, Emre Uslu gibi gazetecilerin tweetlerine bakınca sürekli “Acaba Türkiye’ye bugün hangi kumpası kursak?” gibi kaygıları olduğunu görebiliyorum. Bu kişilerin iadesiyle ilgili bir adım atmayacak mısınız? Karşı algı operasyonu konusunda neler yapıyorsunuz?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Şu anda herkes FETÖ’nün terörist başının iade edilip edilmeyeceğine odaklandı. Bu konudaki beklentimizi hem kamuoyuyla paylaştık, hem de ABD’ye ilettik. Gerekli çalışmaları yapıyoruz. ABD Adalet Bakanlığı’ndan ve bizim Adalet Bakanlığımızdan uzmanlar bir araya gelecek. John Kerry, Türkiye’ye gelmek istediğini söyledi.

BATUHAN YAŞAR- Gelecek mi, takvim netleşti mi?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- 20-21 Ağustos’ta gelmek istiyordu, daha sonra 24 Ağustos’ta gelebileceğini bildirdi, biz de kabul ettik.

BATUHAN YAŞAR- Biden daha önce mi geliyor?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Biden’in ne zaman geleceği konusunda henüz kesinlik yok. Ama Kerry’nin 24 Ağustos’ta gelip 25 Ağustos’ta ayrılmak istediği konusunda bilgi geldi, biz de programımıza bakarak uygun bulduk. Adalet Bakanlığımız darbe girişimi ile ilgili dosyayı hazırlayınca, bu dosyayı iletip temaslar kurarak beklentilerimizi yine aktarmak için Vaşington’a gitmeyi planlıyoruz. Herkes bunlara odaklandı, oysa Yunanistan’a kaçanlar, daha önce Bulgaristan, Amerika gibi ülkelerde bulunanlar var, Almanya’ya kaçan savcılar var. Bu şahısların iadesi için her türlü çalışmayı yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz ve hepsinin iadesini isteyeceğiz. O zaman kimin demokrasiden ve uluslararası hukuktan yana olduğunu göreceğiz.

BATUHAN YAŞAR- Kimleri isteyeceğiniz belirlendi mi?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Adalet Bakanlığımız tarafından gerekli çalışmalar yapılıyor.

BATUHAN YAŞAR- Efendim, siz o zaman Adalet Bakanı ile beraber Amerika Birleşik Devletleri’ne Kerry’nin gelişinden sonra mı gitmeyi planlıyorsunuz?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Dosyanın hazırlanmasına bağlı bir durum. Dosyada deliller, ifadeler, itiraflar var. Biz tüm dünyaya bunu anlatmaya çalışıyoruz. Bir taraftan Sayın Cumhurbaşkanımız, bir taraftan Hükümetimiz, bir taraftan biz Dışişleri Bakanlığı olarak ayrıca parlamenter heyetler göndermeye başladığımızı biliyorsunuz Bu heyetler Avrupa ülkelerine, ABD’ye gitti. Son olarak Vaşington’dan New York’a geçtiler. Heyet göndermeye devam edeceğiz. Diğer taraftan, her gün büyükelçilerimize gelişmelerle ilgili bilgiler aktarıyoruz ve Büyükelçilerimiz de muhataplarıyle temasta bulunuyorlar. Ben bugüne kadar 67 Dışişleri Bakanı ya da bakanla görüşme yapmış bulunuyorum.

BATUHAN YAŞAR- Sayın Bakanım, Büyükelçiler sizin hızınıza ayak uyduruyor mu?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Arkadaşlarımız gerçekten çok iyi bir şekilde çalışıyorlar. Arkadaşlarımız, tüm Büyükelçiliklerimiz, bugüne kadar Cumhurbaşkanı seviyesinde 14, Başbakan seviyesinde 21, Bakan seviyesinde 200 adet temasta bulundu. Zaten her gün yaptıkları faaliyetleri raporlamalarını istiyoruz.

BATUHAN YAŞAR- Her gün Büyükelçilikler ne yaptıklarını, hangi senatörle, milletvekiliyle ya da Dışişleri Bakanıyla görüştüklerini mi yazıyorlar?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Veya hangi basın toplantısına gittiklerini, kiminle iletişime geçtiklerini, hangi mülakatı yaptıklarını bildiriyorlar.

BATUHAN YAŞAR- Bunları bu şekilde istemeniz çok iyi.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Aynen. Örnek olması için bazı rakamları vereyim. Milletvekili düzeyinde 585 kişiye, üst düzey bürokrat düzeyinde de 520 kişiye ulaşmışlar. Diğer taraftan STK’larla yapılan görüşmelerin sayısı yurt dışında 2400’ü buluyor. Resmi temasların sayısı 1600, yine basın açıklamaları 1371, mülakat sayısı ise 1286 olarak kaydedildi. Mülakatlar dışındaki basın toplantılarının sayısı ise 251. Makale, mektup gibi arkadaşlarımızın yaptığı çalışmaların sayısı 230’u buluyor. 30 binin üzerinde de sosyal medya paylaşımları olduğunu görüyoruz. Biz de günlük olarak video, fotoğraf ve güncel bilgileri gönderiyoruz -ki tüm dünyada bu çalışmaları yapmak zorundayız.

BATUHAN YAŞAR- FETÖ’cülere karşı yurt dışında algı operasyonu başlatılmış olduğu şeklinde bir bilgi var. Ayrıca orada Türkiye’nin anlaşılamadığından, doğru dilin kullanılmadığından bahsediliyor. Ben bunu merak ediyorum. Siz yıllarca Avrupa’da kaldınız, acaba yanlış mı yapıyoruz? Buna bir açıklık getirir misiniz?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Bizim açıklamalarımız duygusallıktan uzak, gerçekler üzerinde sade bir anlatım şeklindedir. Küçük bir çocuğun da, üst düzey bir siyasetçinin de, kısaca herkesin rahatlıkla anlayabileceği bir dil kullanıyoruz. Bazıları, asker kıyafeti giymiş hainlere inanamıyor. “Nasıl olur da kendi halkına helikopterden ateş açar, bomba atarlar, bu savaşlarda olur?” diyor. Tankın nasıl insanın üzerine sürüldüğüne, bu gibi görüntülere inanamıyor. Diğer yandan, Türk milletinin ne kadar büyük millet olduğunu da tüm dünya gördü, hayranlıklarını gizleyemiyorlar. Tüm dünyada Türkiye’yi seven, Türkiye’yle gönül bağı içinde olan herkesin de bu hayranlığını gösterdiğini, şiirler, şarkılar yazıldığını, klipler hazırlandığını görüyoruz. Temkinli yaklaşanlar bile Türk halkının neler yaptığını görüyor.

BATUHAN YAŞAR- Aslında her şey oldukça anlaşılır. Anlaşılmayacak bir şey yok.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Anlaşılmayacak bir şey yok, anlamak isteyen herkes anlar.

BATUHAN YAŞAR- Efendim, her konuğumuza aynı soruyu soruyoruz. Üst akıl size göre kimdir?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Şimdi üst akılın ne olduğu kim olduğu tüm incelemelerden sonra ortaya çıkar. Hâlihazırda çok detaylı araştırmalar, soruşturmalar devam ediyor. Ama halkımıza sorduğumuz zaman halkımız Türkiye’ye destek vermeyen herkesin üst akıl olduğunu düşünüyor. “Bu darbe girişimi ve sonrasında, sadece darbeciler değil, Türkiye’ye saldırmaya çalışan herkes üst akıldır” algısı oluştu. Bu algı haklı veya haksız olabilir, ama bu algının oluşmasında suç benim vatandaşlarımın değildir.

BATUHAN YAŞAR- Efendim FETÖ’nün önce CNN International’a, ardından da Mısır’daki bir televizyon kanalına röportaj vermesini biz Türkiye’nin Irak’laştırılması veya Suriye’leştirilmesinin adımı olarak görmüştük. Amacın Türkiye’nin Mısır’laştırılması olduğu görüşüne katılır mısınız?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- “Darbe nedir?” sorusunu sormalıyız. Mısır’da bir yönetim şu andaki yönetim nasıl geldi iş başına? Darbeyle geldi. Dolayısıyla, darbenin de amacı zaten halkın seçtiği hükümeti ve Cumhurbaşkanını uzaklaştırmak, hatta yok etmek. Ondan sonra herhalde İran’da Humeyni’nin gelişi gibi onu getireceklerdi, daha önce buralarda saraylar yapılmasının da sebebi buydu. Dolayısıyla, darbeyle beraber amaçlanan yönetim Mısır’da olduğu gibi bu şekildeydi. Mısır şu anda Güvenlik Konseyi geçici üyesiyken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi darbeyi eleştiren ve hükümete destek veren bir açıklama yapmak istedi. Mısır’ın itiraz ettiği kısım ne oldu biliyor musunuz? Demokratik şekilde iş başına gelen iktidara.

BATUHAN YAŞAR- Mısır çizdi orayı.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Orayı çizmek istedi…

BATUHAN YAŞAR- Çünkü kendisi öyle geldiği için.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Yani kendisi (Sisi) öyle geldiği için bu da manidar. O nedenle, Mısır gibi darbe sonrası bir yönetim planlamış olabilirler.

BATUHAN YAŞAR- Efendim, Sayın Cumhurbaşkanı, Çipras’la görüşmüştü. Oraya kaçan 7 askerin hemen iadesi olacak, bu askerler teslim alınacak derken, şimdi uzun bir hukuk sürecinden bahsediliyor. Oradaki durum nedir? Siz Yunanistan Dışişleri Başkanlığı’yla görüştünüz mü? Sayın Tayyip Erdoğan’a söz verilmesine rağmen, Yunanistan niye bu işi uzatıyor?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Tabii böyle bir darbe girişiminden sonra komşu Yunanistan’ın hemen bu askerleri geri vermesi beklendi. Bunların buraya sığınmasının utancı da başka bir şeydir. Bir Türk’ün, yani Türk kanı taşıyan birisinin gerçi bunların kanı ne kadar bozuk, ne kadar Türk kanı var bilmiyorum ama en azından asker kıyafeti giymiş birisinin onursuzca buraya sığınması, başlı başına bunların ne kadar rezil bir örgüt olduğunun göstergesidir. Diğer taraftan, tabii hemen herkes bu kişilerin verilmesini bekledi fakat bu kişiler siyasi sığınma talebinde bulundular. İlk duruşmada, bu kişilere kaçak girdikleri için ceza verildi. Bu kişilerin sığınma talebi daha sonra görüşülecek. Mahkeme bu ayın son haftasında bu talepleri değerlendirecek. Bizim beklentimiz, zira anlaşmamız da var: darbecilere, darbe girişiminde bulunanlara siyasi sığınma hakkının tanınmamasıdır. Siyasi sığınma kimlere verilir? Bu durum, uluslararası hukukta ve tabii anlaşmalarda net bir şekilde yer almaktadır. Dolayısıyla, Yunanistan’ın yaklaşımının da bu olduğunu görüyoruz. Elbette böyle bir talep olduğu zaman, mahkeme bunu da değerlendirecek, kararını verecek. Yunan mahkemelerinden de hukuk çerçevesinde, bu kişilerin sığınma talebini reddetmesini ve Türkiye’ye iadesi yönünde bir karar vermesi bekliyoruz. Hukuk çerçevesinde bunu beklemek de, en doğal hakkımızdır. Bu başvuruların değerlendirilmesinden dolayı süre biraz uzadı. Bu sebeple, Yunanistan Hükümetini, Çipras’ı ya da Dışişleri Bakanı Koçiyas’ı eleştirmek yanlış olur.

BATUHAN YAŞAR- Şu an bekleyelim diyorsunuz.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Evet beklemek lazım; eleştirmememiz lazım. Bu süreçte, bizimle başka konularda da yakın işbirliği içinde bulundular. Kendilerine de buradan teşekkür ediyorum.

BATUHAN YAŞAR- Efendim, İsrail’le ve Rusya’yla normalleşme durumunu soracağım, ama önce İsrail ile başlamak istiyorum. Aslında, bu adımın 15 Temmuz’un öncesine denk gelmesinin ve birçok adımın atılmasının ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. İsrail ile normalleşmenin tamamlanması anlamında, oraya ne zaman Büyükelçiyi atamayı planlıyorsunuz? Bir takvim var mı?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Bu anlaşma Meclis’ten onaylandıktan sonra karşılıklı ve eşzamanlı olarak Büyükelçi atamayı düşünüyoruz.

BATUHAN YAŞAR- Böyle bir takvim var mı?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Şimdi, eğer bu darbe girişimi olmasaydı, bu anlaşma o hafta Meclis’e gelecekti. Biz de Dışişleri Bakanlığı olarak hazırlıklarımızı yapmıştık. Tabii Meclis’te gündeme alınıp alınmaması Meclis Başkanlık Divanı’nın, Danışma Meclisi’nin kararıdır. Biz sadece Başbakanlık üzerinden Meclise gönderdik.

BATUHAN YAŞAR- Bekliyorsunuz.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Tabii, darbe girişiminden sonra ortam müsait olmadı.

BATUHAN YAŞAR- Atanacak Büyükelçi belli yani; öyle mi efendim?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Hayır, belli değil.

BATUHAN YAŞAR- Göndereceksiniz.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Büyükelçi belirlemek zor bir şey değil. Bakanlığımızda ve Türkiye’de, Bakanlığımızın dışında da İsrail’de Büyükelçilik yapabilecek kapasitede, yetenekte çok sayıda arkadaşımız var. O kolayca belirlenir. 80 milyon içinden bir Büyükelçi belirlemek sorun olmaz.

BATUHAN YAŞAR- Dolayısıyla, onu bekliyorsunuz.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Dolayısıyla, Meclis’te anlaşmanın onaylanmasını bekliyorsunuz.

BATUHAN YAŞAR- Sözlerinizden, bunun çok uzun bir süreçte olmayacağını anlıyorum.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Bu darbe girişiminden sonra normalleşme sağlanınca, tahmin ediyorum ki Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul gündemine alır.

BATUHAN YAŞAR- Efendim, bütün bakanlıklarda, FETÖ mensuplarıyla ilgili ciddi bir arınma veya temizlik tırnak içerisinde “operasyon” devam ediyor. Sizdeki durum nedir? Büyükelçiler veya üst düzeylerde görevden alma ya da açığa alma noktasında nasıl hareket ediyorsunuz? Bir de, Sayın Cumhurbaşkanı’nın ve Sayın Başbakan’ın üzerinde durduğu, kılı kırk yarın yaşla kuruyu ayırın noktasında, nasıl hareket ediyorsunuz? Bu noktada sıfır hatayla çalışılabiliyor mu?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Sıfır hata hiçbir zaman mümkün değil. Yani hata yapılabilir, ama bizde kurunun yanında yaş da gitsin anlayışı olmaz. Bu bizim adalet anlayışımıza karşıdır ve kendimizle çelişmiş oluruz. Açık bir şekilde, bu yapının içinde olan insanlar var. İki tane Büyükelçiyi de gönderdik. Esasen bu kişiler, Bakanlığımıza diğer kişilerin alınmasını organize edenlerdir. Zaten bu konuda, hiç kimsenin şüphesi yok. Diğer taraftan, istihbarattan ve emniyetten gelen bilgilerle ve değişik kriterlerle, bu terör örgütüne net bir şekilde bağlı olan ya da bunlarla iltisaklı kişileri de tespit etti. Bunlarla ilgili işlem yaptık. Aynı şekilde, yurt dışından tespit ettiklerimiz var. Bazılarıyla ilgili değişik arkadaşlardan yok bunlar böyle değildir söylemlerini duyuyoruz.

BATUHAN YAŞAR- Bunlar böyle değildir, sağlam adamlardır gibi…

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Ayrıca, başkaları hakkında da ihbar geliyor. Ama tüm bu konularda, daha detaylı bir çalışma yapıyoruz.
BATUHAN YAŞAR- Evet efendim, Şu an hata yapmamak için ikinci bir adım attınız.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Bu tür ihbarlar geldiği zaman da hata yapmamak için çok detaylı, titiz bir çalışma yapıyoruz.
BATUHAN YAŞAR- Efendim Brüksel, Londra, Paris, Vaşington ve Londra’yı mercek altına aldınız mı?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Hepsini tek tek alıyoruz. Yani herhangi bir misyondaki arkadaşları hedef yapmak doğru değil, ama her zaman kendi adamlarını, personel başkanlığına ya da insan kaynakları dairesine atamışlar, mensuplarını eğitime göndermişler. Yurtdışında özel eğitimlere göndermişler ve onları en iyi yerlere tayin etmek için çaba sarfetmişler. Ama şu anda, bu söylediğiniz misyonlardaki tüm arkadaşları da aynı kategoriye koyamayız.

BATUHAN YAŞAR- Kesinlikle oradaki Büyükelçimiz, çalışanlarımız anlamında sormadım zaten, ben oralarda bu paralel yapı elemanlarının çok etkin olduğu için sordum.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Tabii yani hepsini titizlikle değerlendiriyoruz. İlk olarak, bunların tespit edilmesi gerekiyor. İkinci olarak da, hata yapmamamız lazım. Adaletsizlik yapmamamız lazım; o nedenle çok dikkatli çalışıyoruz. Şu anda tespit ettiklerimiz var. İşten çıkardıklarımızın yanında onlarla ilgili de…

BATUHAN YAŞAR- Bu konuda, bir sayı verebiliyor musunuz?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- 300’ü geçti.

BATUHAN YAŞAR- Operasyonu bütün dünyayı kapsayacak şekilde mi yapıyorsunuz?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Biri zaten kaçtı. Kazan’daydı Japonya’ya kaçmış. Bakanlığa girdikten sonra özellikle Japonya’ya gönderilmiş. Daha önce de orada kalmış. Biliyorsunuz; bu paralel yapının, terör örgütünün Japonya’da da ciddi yapılanması var. Biz, bu yapılanmayı Japonya’ya ilk gittiğimiz zamanlarda da görmüştük. Hatta bir kere beni götürmek istediler. Okulları ziyaret edelim dediler, yani bu gizli saklı bir şey değil.

BATUHAN YAŞAR- Başbakan’ın ve Cumhurbaşkanı’nın ziyaretlerinde hepimiz gittik.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Evet hepimiz gittik. Ondan sonra, bana şurada, yakında dediler, baktım hala aynı şeyi söylüyorlar bu çok uzakta galiba dedim, vazgeçtik. Gidip görmedim ama okullarının var olduğunu biliyorum. Başka yerlerde gördük, okullarını ziyaret ettik.

BATUHAN YAŞAR- Oraya mı kaçmış?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Oraya kaçmış.

BATUHAN YAŞAR- Yurtdışında tespit ettiklerinizi nasıl görevden alacaksınız? Aslında sizin işiniz diğer Bakanlıklara göre çok zor.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Çünkü neticede, yurt dışındakiler de merkezden gitti. Yurt içindekilerle ve yurt dışındaki çalışan arkadaşlarla ilgili ya da tüm arkadaşlarla ilgili aynı titiz çalışmayı yapıyoruz ki olanla, olmayanı, yani bu yapıya mensup olanla, olmayanı iyi ayırt edelim. Bağlantısı olmayan arkadaşlarımıza da sürekli moral veriyoruz. Bakanlığımız bunlardan temizlendikten sonra daha güvenli çalışacağız. Yazışmalarımız, arşivimiz, tüm iletişim sistemlerimiz, kriptolarımızla devletin hafızası olan Dışişleri Bakanlığı daha güvende olacak. Bu sebeple, bunları temizlememiz gerekiyor. Gerçekten şu anda Bakanlık’ta rahatlama var. Ama hepimizin tek arzusu kurunun yanında yaşın da gitmemesi…

BATUHAN YAŞAR- Efendim, aslında siz öteden beri bu okulların kapatılmasına yönelik de adımlar attınız. Özellikle Dışişleri Bakanlarıyla konuşmalarınızı sürdürüyorsunuz. Oradaki okulların kapatılması noktasında bize ne söylersiniz?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Bazı ülkeler kapatmaya başladılar.

BATUHAN YAŞAR- Afrika’dan bazı sinyaller geldi.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Afrika’dan, Azerbaycan’dan, Ürdün’den, Ortadoğu’dan, KKTC’den, aynı şekilde Belarus, Sırbistan, Ekvator Ginesi, Tacikistan gibi ülkelerden haberler geliyor. İslam İşbirliği Teşkilatı, şu anda uzmanlar düzeyindeki toplantıda FETÖ’nün terör örgütü listesine alınmasını önerdi. Taşkent’te, Özbekistan’da Dışişleri Bakanları toplantısında bunu da gündeme alacağız. Şu anda, Endonezya’da, Libya’da, yani dünyanın değişik kesimlerinde okulların kapatılması durumu ya da başka çalışmalar da var. Biliyorsunuz ABD’de Teksas’ta eğitim ajansı oradaki okulların usulsüzlükleriyle ilgili bir soruşturmada başlattı.

BATUHAN YAŞAR- Teksas’ta, yerleştikleri yerin kalbinde! Bu çok önemli bir şey…

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Bir hukuk bürosu ihbarda bulunuyor ve eğitim ajansı da bunu kabul ediyor. Şu anda bir soruşturma başlatıldı ki bununla ilgili çok makale de yayınlamıştı. Bazı ülkelerde de, okulların kapatılmasından farklı yöntemler kullanılıyor. Mesela, Pakistan’da o okullara bağlı 10 bin öğrenci var. Bu kez, bu okulların devir teslimi, başka kişilerce yönetilmesiyle ilgili değişiklik ve okulları paralel yapıdan, bu teröristlerden arındırma çalışmaları var.

BATUHAN YAŞAR- Zira siz Türkmenistan’la ilgili olarak Türkiye’de yapılmak istenenin yarın orada da yapılabileceğini söylemiştir.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Türkmenistan hakkındaki kaygılarımızda maalesef haklı çıkıyoruz.

BATUHAN YAŞAR- Öyle mi efendim?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Biz oysa çok dostane bir şekilde kardeşimiz Kırgızistan’a uyarılarda bulunduk, ama Kırgızistan Cumhurbaşkanı’nın verdiği cevaba bakın, maalesef esef verici. Oysa kendisi de Türkçe biliyor.

BATUHAN YAŞAR- Çok ileri düzeyde konuşuyor.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Evet, açıklamalarımızın, orada Manas Üniversitesi Rektörünün dostane açıklamalarının da yanlış bir şekilde çarpıtılarak ulaştırıldığını ve kayıtlara geçirildiğini de öğrendik. Esasen bu durum paralel yapının, bu terör örgütünün Kırgızistan devlet yapısının içine ne kadar güçlü bir şekilde girdiğinin başka bir göstergesidir. Onlar ne derse desin biz dostça, kardeşçe bir kere daha söylüyoruz: Bu paralel terör örgütü, bu yapı Kırgızistan’da darbe yapabilir ve orada sistemi, rejimi ele geçirebilir. Biz bundan mutlu olmayız, tam tersi çok üzülürüz. Kardeş Kırgızistan’ın böyle bir yapı tarafından yönetilmesi bölge için de felaket olur. Bunun önüne geçmeleri için dostane uyarılar yapıyoruz, her türlü işbirliğine de hazırız. Duygusal tepki yerine bu uyarılarımıza kulak vermeleri ve dikkate almaları kardeş Kırgız devleti ve Kırgız halkının geleceği için önemlidir, bunu söylüyorum.

BATUHAN YAŞAR- Efendim, son soru Rusya’ya gidiliyor. Çok önemli bir adım aslında, gerçekten tam da zamanıydı. Belki ekonomi anlamında da olumlu sonuçları olacak, ama ben özellikle bunun Suriye’ye nasıl yansıyacağını sormak istiyorum. Şöyle bir şey yayınlandı: Türkiye’yle Suriye’deki savaşın bitirilmesi noktasında bir işbirliği olacak mı? Şunu da sormak istiyorum: Türk savaş uçakları Suriye üzerinde ne zaman uçabilecek?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Rusya’yla ilişkilerin normalleştirilmesi gerçekten ikili ilişkiler bakımından, ikili ilişkilerin ekonomik, siyasi, bölgesel her düzeyi bakımından ve güvenlik açısından da önemli. Aynı zamanda bölge için de önemli. Yani bu Kırım için de önemli, Suriye için de önemli, Karadeniz için de önemli. Daha önce biliyorsunuz ilişkilerimiz iyiyken biz Kırım’a insan hakları konusunda inceleme yapmak için gayri resmi bir heyet gönderdik. Ruslarla işbirliği içinde gönderdik bunu. Ruslar rapordan çok memnun kalmadı, ama onlar da objektif bir değerlendirme yaptılar. Bu konuda görüşlerimizi de, raporu da ilk önce onlarla paylaştık. Yani farklı görüşlerde bile diyaloğun olması her zaman önemlidir. Biz zaten ilişkilerimizi, ikili ilişkilerimizi her düzeyde güçlendirmek için adımlar atmaya başladık. Bu toplantının, bu zirvenin hazırlıklarını da Dışişleri Bakanlıkları olarak yapıyoruz. Başbakan Yardımcımız Şimşek ve Ekonomi Bakanımız Zeybekçi de gittiler. Yine uzmanlarımız, müsteşar yardımcılarımız biraraya geliyor. Bir de bizim Dışişleri Bakanlıkları arasında müsteşar yardımcılarının yürüttüğü Suriye konusunda mekanizmamız var. Ayrıca istihbarat birimleri arasında ve askerler arasında tüm bu mekanizmaları tekrar hayata geçirme kararı aldık. Bu mekanizmaların hayata geçmesi, bu görüşmelerin tekrar başlaması uçakların uçması dâhil, bir daha böyle bir olayın yaşanmaması ve arazideki çatışmaların durdurulması, arazideki gerçeklerin tespiti gibi birçok konuda esasen faydalı olacaktır. Suriye konusunda ne istiyoruz? Ateşkes. Şu anda rejim Halep’in maalesef etrafını çevirdi, Halep’i izole etti ve kuşattı, insani yardımların bile gitmesine izin vermiyor. Zaten rejimin insanları öldürmek için zalim metodlarından bir tanesi budur. Birçok şehirde bunu yaptı, açlığa terk etti, bunlarda nasıl vicdan, nasıl insanlık varsa. Şimdi Rusya bir koridor açmaya çalışıyor, ama ateşkesin sağlanması lazım. Şu anda orada havadan saldırılar yapıldığı zaman sivil insanlar ölüyor.

BATUHAN YAŞAR- Yeni bir göç dalgasından söz ediliyor.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Yeni bir göç dalgası tehdidi var. Bu sadece bizim sorunumuz değil herkesin sorunu, herkesin duyarlı olması lazım. Ama burada esas çözüm, kalıcı çözüm siyasi çözümdür, siyasi dönüşümdür. Siyasi dönüşümde de bir kere müzakerelerin tekrar başlaması lazım. Cenevre’de dördüncü turun başlaması gerekiyor, biz buna destek veriyoruz. Koalisyonun koordinatörü Riyad Hicab da buradaydı. Suriye Ulusal Koalisyonun Başkanı Enes Bey’le beraber geldiler. Biz onlara eğer Cenevre’de müzakereler başlarsa mutlaka katılın, düşüncelerinizi orada söyleyin diyoruz. Tabii bundan sonraki süreçte geçiş hükümeti, sonra seçim, seçimin hazırlanması bunların hepsi aşama. Esad geçiş hükümetinde olsun mu, kalsın mı, kalmasın mı, bu konularda Rusya’yla farklı görüşlerimiz olabilir, İran’la da olabilir ve bugüne kadar bunu da saklamadık. Ama diyalogla bunu birbirimize anlatmaya devam etmemiz lazım. Biz diyoruz ki, geçiş hükümetinde Esad’ın olması demek siyasi dönüşümün olmaması demek. Ayrıca tüm bu olan bitenden sonra Suriye halkı Esad’ın etrafında birleşmek istemiyor, bunu da söylüyoruz. Dolayısıyla, düşüncelerimizi ve tespitlerimizi paylaşıyoruz. Bundan sonraki süreçte Rusya’yla en üst düzeyde ve alt düzeydeki bu ikili temaslarımız, esasen bu konulardaki farklılıklarımızı giderme konusunda, en azından yanlış anlamaları giderme konusunda da önemli bir platform olacaktır diye düşünüyorum.

BATUHAN YAŞAR- Sayın Bakanım, şöyle bir bakıyorum, en azından benim gündemimdeki bütün sorulması gereken soruları sorduk, siz de çok açık bir şekilde cevap verdiniz. Dışişleri Bakanları genelde çok fazla konuşmazlar, çok açık konuşmazlar çok teşekkür ediyoruz. Sizin ekleyeceğiniz bir şey yoksa…

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- İşimiz diplomasi, ama maalesef o anlamda diplomat olamıyoruz her şeyi açık konuşmak lazım bizim anlayışımız, siyasi anlayışımız da Cumhurbaşkanımızın da anlayışı bu. Bundan rahatsız olanlar oluyor, ama doğruları şimdi söylemeyeceğiz de, ne zaman söyleyeceğiz? Yanlışlara yanlış dememiz lazım. Dostluğumuzda samimi olmamız lazım ve tüm görüşlerimizi açık net bir şekilde paylaşmamız lazım. Elbette ki devlet sırrı olan şeyler olur, elbette siyasi nezaketimizi her zaman en üst düzeyde korumaya çalışırız. Ülkelere, kurumlara saygımız var, ama yapılan yanlışlara, haksızlıklara karşı da gerekeni de söylemek bu milletin hakkını, hukukunu savunmak da bizim en önemli görevlerimizdendir.

BATUHAN YAŞAR- Çok teşekkür ediyoruz.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Biz teşekkür ederiz.

BATUHAN YAŞAR- Ama galiba bu süreçte en zorlu görev, başarılması gereken, atılması gereken adımlar siz ve Dışişleri Bakanlığında olacak kolaylıklar diliyoruz, çok teşekkürler Sayın Bakan.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Konular zor, ama dediğim gibi açık ve net olursanız bu zorlukları aşarız. Yani bizim yaptığımız iş, şu andaki zorlukların hiçbirisinden çekinmiyoruz, arkamızda milletimizin gücü var. Cumhurbaşkanımızla, Başbakanımızla, Hükümetimizle ve milletimizle devletimizin kurumlarıyla hep birlikte tek vücut halinde tüm zorlukların üstesinden gelmeye çalışıyoruz, biz size teşekkür ederiz. Zaman az iki konuyu konuşuruz dediniz başlangıçta, ama hepsini herhalde değerlendirme fırsatımız oldu.

BATUHAN YAŞAR- Evet hepsini değerlendirdik. Çok sağolun Sayın Bakan, çok teşekkürler.

Burada noktayı koyuyoruz. Evet, efendim saat 15’te de Milli Savunma Bakanı Sayın Fikri Işık bu stüdyoda olacak orada da önemli başlıklar var. Gündemi, perde arkasında kalanları, atılan adımları konuşmaya devam ediyoruz, şimdilik ara veriyoruz.

Hoşçakalın, Ankara’dan.


Mülakatın video kaydına https://youtu.be/v82sbQc4HGQ uzantısından erişilebilir.


Saygılarımızla.

Pazartesi - Cuma

09:00 - 12:30

14:00 - 17:30 arası telefonla ulaşılabilir.
10.4.2020 13.4.2020 Paskalya Tatili
21.5.2020 21.5.2020 Ascension Tatili
23.5.2020 23.5.2020 Ramazan Bayramı 1. Gün
1.6.2020 1.6.2020 Pentecote Tatili
30.7.2020 30.7.2020 Kurban Bayramı 1. Gün
1.8.2020 1.8.2020 İsviçre Milli Günü
29.10.2020 29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
25.12.2020 26.12.2020 Noel
1.1.2021 2.1.2021 Yeni Yıl Tatili