Sayın Cumhurbaşkanımızın 1915 Olaylarında Hayatını Kaybedenler Için İstanbul Ermeni Patrikhanesi'nde 24 Nisan Tarihinde Düzenlenen Ayine Gönderdikleri Mesaj Ile Mesajın İngilizce Tercümesi

Bern Büyükelçiliği 25.04.2016

Sayın Cumhurbaşkanımızın 1915 olaylarında hayatını kaybedenler için İstanbul Ermeni Patrikhanesi'nde24 Nisan 2016 günüdüzenlenen ayine gönderdikleri mesaj ile mesajın İngilizce tercümesi aşağıda sunulmaktadır.

“Sayın Aram Ateşyan,

Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili

Birinci Dünya Savaşı’nın trajik koşullarında hayatını kaybeden Osmanlı Ermenilerini anmak üzere bugün, İstanbul’da Ermeni Patrikhanesi’nin çatısı altında toplanan vatandaşlarımızı selamlıyor, saygılarımı sunuyorum.

Bugünkü törenin, Osmanlı Ermenilerinin yaşadıkları acıların paylaşılması ve hatıralarının yâd edilmesi için en anlamlı yer olan Türkiye’de bir kez daha yapılmasından memnuniyet duyuyorum.

İnsani vazifelerin ihmal edilmediği, sevincin ve acının samimiyetle paylaşılabildiği Anadolu toprakları her şeyin önüne ve ötesine vicdan ve adalet anlayışını koyar.

İşte bu anlayış, tarih bilincimiz ve insanlık ufkumuz gereğince Osmanlı Ermenilerinin hatıralarına sahip çıkmaya devam edeceğiz.

Türklerle Ermenilerin bin yıla uzanan ortak yaşam kültürünü yeniden hatırlamayı ve hatırlatmayı sürdüreceğiz.

Ortak tarihleri ve benzer gelenekleri olan iki komşu halkı, nefret ve düşmanlık söylemleriyle birbirinden uzaklaştırmak isteyenlere ve tarihi siyasileştirenlere karşı dostluk ve barış hedefiyle çalışmaktan vazgeçmeyeceğiz.

Bu düşüncelerle, ebediyete intikal etmiş Osmanlı Ermenilerini bir kez daha saygıyla anıyor, hayatta olan yakınlarına taziyelerimi sunuyorum.

Aynı dönemde yaşamını yitiren etnik ve dini kökeni ne olursa olsun tüm Osmanlı vatandaşlarını da rahmetle ve saygıyla anıyorum. Bu ortak acıyı paylaştığımızı bir kez daha ifade etmek istiyorum.

Ülkemize geçmişten bugüne katkıda bulunan tüm Ermeni vatandaşlarımıza da bu vesileyle yeniden teşekkür ediyorum.

Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı”

- - - -

Message sent by H.E. Mr. RecepTayyipErdoğan, President of the Republic of Turkey, to the Religious Ceremony Held in the Armenian Patriarchate of Istanbul on 24 April 2016

“Reverend Patriarch AramAteşyan,

General Vicar of the Armenian Patriarchate of Turkey

I paytribute and greetings to our citizens gathered here today under the roof of the Armenian Patriarchate in Istanbul to commemorate the Ottoman Armenians who lost their lives under the tragic conditions of the First World War.

I welcome this commemoration which is taking place once again in Turkey, the most meaningful place to share the grief endured by the Ottoman Armenians, as well asto honor their memories.

In the lands of Anatolia, where humanitarian duties are never neglectedandhappiness and grief are sincerely shared, the sense of conscience and justice are held above all.

In accordance with this understanding,as well asour sense of history and humanisticvision, we willcontinue toembrace the memories of the Ottoman Armenians.

We willalwaysremindand rememberthe culture of cohabitation between Turks and Armenians which has a history of almost one thousand years.

We will never give up working for amity and peace against those who try to politicize historythrough a bitter rhetoric of hate and enmityand strive to alienate the two neighboring nations, who are bound with their common history and their similar traditions.

With this in mind, I once again commemorate the Ottoman Armenians who passed away and extend my condolences to their children and grandchildren.

Regardless of their ethnic or religious origins, I also pay tribute, with compassion and respect, to all Ottoman citizens who lost their lives in the same period.I would like to reiterate that we share this common pain.

On this occassion, I extend my gratitude once again to all our Armenian citizens who have contributed to our country from past to present.

Recep Tayyip Erdoğan

President"Pazartesi - Cuma

09:00 - 12:30

14:00 - 17:30 arası telefonla ulaşılabilir.
10.4.2020 13.4.2020 Paskalya Tatili
21.5.2020 21.5.2020 Ascension Tatili
23.5.2020 23.5.2020 Ramazan Bayramı 1. Gün
1.6.2020 1.6.2020 Pentecote Tatili
30.7.2020 30.7.2020 Kurban Bayramı 1. Gün
1.8.2020 1.8.2020 İsviçre Milli Günü
29.10.2020 29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
25.12.2020 26.12.2020 Noel
1.1.2021 2.1.2021 Yeni Yıl Tatili